Menu Zamknij

Kukurydza do prażenia 250g

140,00

  • Ilość szt. w op. 40
  • Cena jednostkowa 3,50 zł/szt
  • Stawka VAT 0%
Kategoria:

Kukurydza –zastosowanie

Kukurydza to ziarno roślinne, wywodzące się z Ameryki Środkowej, ale uprawiane w niezliczonych odmianach na całym świecie, także w Polsce. Popcorn i słodka kukurydza są powszechnie spożywanymi formami, ale rafinowane produkty zbożowe są również powszechnie spożywane, często jako składniki żywności. Należą do nich tortille, nachiosy, mąka kukurydziana, syrop kukurydziany i olej kukurydziany. Kukurydza jest tak samo zdrowa jak każde ziarno zbóż, bogate w błonnik i wiele witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Kukurydza jest zazwyczaj żółta, ale występuje w wielu innych kolorach, takich jak czerwony, pomarańczowy, fioletowy, niebieski, biały i czarny. W Polsce mamy głównie żółte kukurydze, a tych w innych odcieniach trzeba się naprawdę naszukać.

Kukurydza –składniki odżywcze

Kukurydza składa się głównie z węglowodanów i zawiera niewielkie ilości białka i tłuszczu. Skrobia jest głównym rodzajem węglowodanów występujących w kukurydzy, stanowiąc 28-80% suchej masy. Kukurydza słodka zawiera około 18% cukru. Główną zaletą kukurydzy zdecydowanie jest błonnik. Jedna torebka popcornu może zawierać dużą część zalecanego dziennego spożycia.

Kukurydza może zawierać sporą ilość kilku witamin i minerałów, ale wszystko zależy od odmiany i formy podania. Popcorn jest bogaty w minerały, podczas gdy kukurydza cukrowa ma więcej witamin. Kukurydza zawiera wiele bioaktywnych związków roślinnych, z których niektóre mogą mieć korzystne działanie na zdrowie. Mowa przede wszystkim o przeciwutleniaczach, jak karotenoidy czy kwas ferulowy.

Kukurydza – wpływ na zdrowie

Kukurydza jest doskonałym źródłem luteiny i zeaksantyny – dwóch związków, które korzystnie wpływają na zdrowie oczu. Ponadto dzięki dużej zawartości błonnika może zapobiegać chorobie uchyłkowej i wspomagać odchudzanie.

Historia kukurydzy

Do Europy kukurydzę sprowadził w XVI wieku Krzysztof Kolumb. Jednak do Polski kukurydza dotarła dopiero w  XVIII wieku, jako ciekawostka botaniczna. W XIX zaczęto pokładać wielkie nadzieje w uprawie ziarna kukurydzy. Ale dopiero sukcesy upraw wielkopowierzchniowych w Ameryce Północnej zwróciły oczy Europy na ten gatunek. W byłym Związku Radzieckim jeszcze w latach 20 i 30 XX w. próbowano na wielką skalę wprowadzić powszechne uprawy kukurydzy. Eksperyment ten udał się tylko częściowo, na terenach południowej Ukrainy. Jak się okazało mimo wytężonych prac nad nowymi odmianami kukurydza ma swoje wymagania klimatyczne i woli cieplejszą aurę południa Europy.

Dzisiaj uprawia się ponad 200 odmian, a w tym odmiany słodkie kukurydzy do gotowania i jedzenia oraz specjalne odmiany na suche ziarno, które przerabia się na kaszę i mąkę. Istnieje także specjalna odmiana na paszę dla zwierząt. Obecnie najwięksi producenci kukurydzy na świecie to: Stany Zjednoczone, Chiny, Brazylia i Meksyk, natomiast w Europie to Francja, Ukraina i Węgry.

Gigantyczne źdźbło

Dobrze nam znane złote ziarenka o słodkim smaku wyrastają na kolbie, która jest użytkową częścią źdźbła. Albowiem kukurydza jest rośliną jednoroczną wytwarzającą wzniesione, pojedyncze, wręcz gigantyczne źdźbło, wysokości od 0,5 do 2,5 m. Pod ziemią tworzy system korzeniowy, sięgający od 1 do 2 m w głąb gleby.

Przemysłowo kukurydza wykorzystywana jest w przemyśle paszowym, spirytusowym, piwowarskim, olejarskim oraz cukierniczym. Ponadto stanowi cenny surowiec w przemyśle papierniczym, farmaceutycznym i chemicznym. Kukurydza jest jedną z roślin wykorzystywanych w energetyce.

Zastosowanie w sztuce kulinarnej

Kukurydzę cukrową spożywamy jako kolbę – ugotowaną bez dodatku soli i dopiero po ugotowaniu polaną masłem i posoloną. Takie kolby kukurydzy można kupić świeże, gotowane lub mrożone. Kukurydzę w kolbach można nie tylko gotować, ale także piec lub grillować.

Z kukurydzy wytwarzane są inne produkty, które mają szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym takie jak: mąka kukurydziana, kasza czy też olej kukurydziany.

Z ziarna kukurydzy ługowanego i nie ługowanego wytwarza się mąkę kukurydzianą. Mąka z ziaren kukurydzy w swoim składzie nie zawiera glutenu co dla osób nie tolerujących tego białka roślinnego stanowi ogromną zaletę. Gluten jest białkiem występującym w naszych rodzimych zbożach: pszenicy, życie i jęczmieniu.

Z suchego ziarna kukurydzy wypraża się też popcorn , wyśmienitą przekąskę.

Ilość szt.

40